[VIDEO] SP 2018: Švedska rapsodija! S tri gola deklasirala Meksiko i izbacila Njemačku s Mundijala!

Branitelj naslova je ispao.

Još su samo dva dana grupne faze natjecanja na Svjetskom nogometnom prvenstvu ostala, a vrijeme je da saznamo sudionike osmine finala iz skupine F. To su Švedska i Meksiko, što znači da su branitelji naslova, Nijemci, ispali!

Odlučujući, izravni derbi skupine za prolazak u osminu finala na Central Stadium u Yekaterinburgu odigrali su Meksiko i Švedska, a pred 33 061 gledatelja Skandinavci su deklasirali El Tri i pobijedili 3:0.

Već u 13. sekundi Gallardo je zaradio najbrži žuti karton u povijesti Mundijala, a u petoj minuti Ochoa je krajnjim naporom obranio pokušaj Forsberga iz slobodnog udarca. Pet minuta kasnije Layun je na drugoj strani pucao pored gola, a u 12. minuti Berg je škaricama nakon kornera pucao zamalo pored gola. Tri minute kasnije Forsberg je pucao visoko preko gola, a u 17. minuti Vela je nakon pogreške Claessona došao do lopte, no pucao pored gola.

Emil Forsberg uputio je i svoj treći udarac u 18. minuti, no ovaj put otišlo je preko gola. U 30. minuti zbog igranja rukom Chicharita Nestor Pitana pregledavao je VAR ne bi li vidio je li bilo namjere kod igranja rukom, no nije pokazao na bijelu točku, na što je veći dio stadiona iskazao svoje negodovanje. Iz kornera minutu kasnije Ochoa je obranio udarac Berga, a Forsberg je u 34. minuti poluvolejom pucao daleko preko gola.

Šest minuta prije odmora Vela je pucao visoko preko gola, a posljednju priliku prvog dijela imao je Marcus Berg, no pogodio je vanjski dio mreže.

Iz prve prilike u nastavku Blagult je poveo. Berg je uputio prizemni centaršut nakon lopte Larssona, Claesson krivo zahvatio loptu, što je zapravo ispalo dobro jer je lopta pala točno na nogu Ludwiga Augustinssona, koji sjajnim volejom zabija za 1:0 u 50. minuti. Dvije minute kasnije Forsberg je mogao povisiti na 2:0, no pucao je preko gola, a Augustinsson, kojemu je to bio prvijenac u dresu Švedske, u 55. minuti pucao je preko gola.

Sebastian Larsson u 57. minuti se ozlijedio i morao ga je zamijeniti Gustav Svensson, a s obzirom da je dobio žuti karton u prvom dijelu, zbog akumuliranih žutih kartona neće igrati susret osmine finala. Tri minute kasnije Hector Moreno srušio je Berga u kaznenom prostoru, a Pitana je pokazao na bijelu točku, a kapetan Granqvist kapetanski svojim drugim golom u Rusiji povisio na 2:0. Time je Granqvist postao prvi Šveđanin još od 2002. godine i Henrika Larssona, koji je postigao više od jednog gola na istom Mundijalu.

Fabian je u 67. minuti pucao preko gola, a u 74. minuti stigla je potvrda švedske pobjede. Nakon ubacivanja rukom Claessona Kiese Thelin prenio je loptu u kazneni prostor, a tamo Alvarez autogolom postavio konačnih 3:0. Vela je devet minuta prije kraja mogao smanjiti rezultat, no glavom je pucao pored gola, a Lozano je pucao preko gola minutu prije kraja i ostalo je 3:0.

Meksiko (4-2-3-1)

Ochoa – Alvarez (74. – ag), Salcedo, Moreno, Gallardo (Fabian 65′) – Guardado (Corona 76′), Herrera – Layun (Peralta 89′), Vela, Lozano – Chicharito

Švedska (4-4-2)

Olsen – Lustig, Lindelof, Granqvist (61. – 11m), Augustinsson (50.) – Forsberg, Ekdal (Hiljemark 80′), Larsson (Svensson 57′), Claesson – Toivonen, Berg (Kiese Thelin 67′)

Nijemci su protiv Južne Koreje morali upisati bilo koju pobjedu, kako bi osigurali osminu finala, no poraženi su s 2:0 te ispali.

Reus je u šestoj minuti pucao pored gola, a Sami Khedira u 14. ravno u Choa. Neuer je upisao prvu obranu nakon slobodnog udarca Junga u 19. minuti, a minutu kasnije Lee je pucao preko gola. Son je u 25. minuti imao veliku priliku, no pucao je pored gola, a posljednju priliku prvog dijela imao je Hummels, čiji je udarac četiri minute prije odmora obranio Cho i na poluvrijeme se otišlo s neodlučenim rezultatom.

Udarac Goretzke u prvoj minuti nastavka obranio je Cho, a uslijedili su neprecizni udarci Wernera dva puta, Sona dva puta, Kimmicha i Kroosa, prije nego je u 82. minuti Thomas Muller glavom pucao pored gola. Ni Reus minutu kasnije nije bio precizan, kao ni Kroos u 85. minuti, a Cho je upisao nevjerojatnu obranu nakon udarca Kroosa dvije minute prije kraja.

A onda, u drugoj minuti sudačke nadoknade, stoper Kim nakon kornera i pregledavanja videotehnologije zabio je za 1:0 i slomio njemačka srca.

No, ni tu nije bio kraj napetim događanjima. Manuel Neuer izgubio je loptu na rubu protivničkog kaznenog prostora i Sonu nije bilo teško zabiti u praznu mrežu za konačnih 2:0.