[VIDEO] SP Hokej na ledu: Njemačka posljednji četvrtfinalist, SAD pobijedio Rusiju

Odigrano je posljednje, 12. kolo grupne faze natjecanja na Svjetskom hokejaškom prvenstvu i poznati su svi parovi četvrtfinala.

U skupini A u najranijem terminu Švedska je očekivano sa 4:2 pobijedila Slovačku i osvojila treće mjesto skupine. Nylander i Ekman-Larsson doveli su Šveđane do prednosti od 2:0, prije nego je Matoušek smanjio na 2:1. Evergerg je ponovno vratio Tre Kronor do prednosti od dva gola razlike, no Kudrna je u drugoj minuti posljednje četvrtine smanjio na 3:2 i donio neizvjesnost u sami kraj susreta. Ipak, Karlsson je 32 sekunde prije kraja na prazni gol postavio konačnih 4:2.

Veliki derbi između Rusije i SAD-a pripao je Amerikancima, koji su pobjedom 5:3 osvojili prvo mjesto u skupini. Bila je to utakmica u kojoj se igralo gol za golom. Gusev, Belov i ponovno Gusev dovodili su Ruse u vodstvo, no Hayes, Larkin i ponovno Hayes izjednačavali su rezultat. Sedam minuta prije kraja Lee je prvi put doveo Amere u vodstvo, a konačnih 5:3 postavio je Nelson 22 sekunde prije kraja.

Posljednji susret skupine izravno je odlučivao o posljednjem četvrtfinalistu, a domaća Njemačka uspjela je pobijediti Latviju boljim izvođenjem kaznenih udaraca 4:3 i proći dalje. Wolf i Seidenberg odveli su Elf do vodstva od 2:0, no Latvijci su preokrenuli golovima Skvorcovsa, Spruktsa i Dzerinsa. Međutim, 33 sekunde prije kraja Schuz je izjednačio, a ključni gol u raspucavanju kaznenih udaraca zabio je Tiffels i izbacio Latvijce, a Nijemce doveo do četvrtfinala.

U skupini B i prije današnjih susreta znali su se svi četvrtfinalisti, no nije se znao konačan poredak skupine. Bjelorusija je u potpuno nevažnoj utakmici pogotcima Lisovetsa, Kulakova, Shinkevicha i opet Lisovetsa pobijedila Norvešku 4:3. Za Skandinavce golove su postigli Sorvik, Reichenberg i Holos.

Češka i Švicarska izravno su odlučivali o drugom mjestu skupine, koje je u konačnici pripalo Švicarskoj, koja je upisala 3:1 pobjedu. Praplan i Suri doveli su Švicarce do vodstva od 2:0, no Červenka je smanjio na 2:1. Ipak, pobjedu Švicarcima donosi Brunner sedam minuta prija kraja.

Grupnu fazu natjecanja zaključili su branitelji naslova, Kanada je s 5:2 pobijedila Finsku. Marner je doveo Kanađane u vodstvo, a Lajunen već u četvrtoj minuti izjednačio. Tada je krenuo blitzkrieg branitelja naslova, koji su golovima Parayka, Marnera i Pointa došli do prednosti od 4:1. Ohtamaa je uspio smanjiti na 4:2, no konačnu pobjedu Kanadi je donio Duchene u 41. minuti.