[VIDEO] SP Hokej na ledu: Švedska prvak nakon kaznenih udaraca, Vlašić s Kanadom nije uspio osvojiti naslov

Švedska je osvojila Svjetsko hokejaško prvenstvo. U dramatičnom finalu boljim izvođenjem kaznenih udaraca pobijedila je dvostrukog branitelja naslova Kanadu s ukupnih 2:1 i osvojila svoj prvi trofej nakon 2013. godine.

Prvu trećinu bolje je otvorila skandinavska momčad, dok je drugi dio iste trećine pripao braniteljima naslova. Međutim, golmani su bili na nivou i nije bilo pogodaka. U drugu trećinu Kanađani su ušli puno bolje i napadali sa svih strana. Imali su i igrača više, kojeg nisu iskoristili, a odličan je na golu ponovno bio Henrik Lundqvist. 43 sekunde prije kraja Backstrom je zaradio isključenje i Kanada je dobila igrača više. Međutim, u pomutnji ispred svog gola do paka je došao Victor Hedman i sjajnim udarcem donio Švedskoj vodstvo.

Ipak, u drugoj minuti nastavka O’Reilly s igračem više izjednačuje i ponovno donosi neizvjesnost u susret. Iako je Tre Kronor primio gol, nije im pao moral, čak štoviše, Švedska je bila bolja momčad, no do kraja nije bilo pogodaka i susret je otišao u produžetke.

Nakon 20 minuta produžetaka obje momčadi imale su svoje prilike, no mreže su mirovale i krenulo se u izvođenje kaznenih udaraca. Backstrom i Ekman-Larsson za Šveđane su bili precizni, dok je Lundqvist obranio čak tri kaznena udarca i Švedska je osvojila svoj jubilarni deseti naslov. Marc-Edouard Vlašić tako nije uspio osvojiti svoje prvo Svjetsko prvenstvo.

Vrijedi spomenuti i kako je brončanu medalju osvojila momčad Rusije, koja je u susretu za treće mjesto pobijedila Finsku 5:3. Gusev s dva pogotka, Tkachyov i Kiselevich doveli su Ruse do vodstva od 4:0, prije nego su Rantanen, Lehtonen i Savinainen smanjili na 4:3. Ipak, pobjedu Rusiji potvrdio je Kucherov 11 minuta prije kraja.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Šveđanin Wilhelm Nylander, dok je nagrada za najboljeg golmana otišla u ruke Rusa Vasilevskog, a drugi Rus Panarin proglašen je najboljim strijelcem turnira. U momčadi natjecanja, uz Vasilevskog na golu, našli su se braniči Parayko (KAN) i Seidenberg (NJE) te napadači Nylander (ŠVE), Panarin (RUS) i MacKinnon (KAN). Sljedeće Svjetsko prvenstvo igrat će se u Danskoj od četvrtog do 20. svibnja.