[VIDEO] SP Hokej: Švedska deklasirala SAD, Švicarska preko Kanade do finala!

Poznati su finalisti ovogodišnjeg natjecanja.

Švedska i Švicarska igrat će veliko finale Svjetskog hokejaškog prvenstva u danskom Kopenhagenu.

Šveđani su lakše od očekivanog u prvoj utakmici polufinala na Royal Areni pred 12 490 gledatelja s uvjerljivih 6:0 deklasirali Sjedinjene Američke Države. U 15. minuti Forsberg je pucao, Keith Kinkaid odbio pak, no ravno na palicu Arvidssona, koji zabija za prednost Šveđana. Druga trećina ispostavila se ključnom jer su u njoj Skandinavci postigli još tri gola. Prvo je Backlund oduzeo jedan pak s igračem manje i sjurio se do Kinkaida, a zatim ostavio pak za Paajarvija, koji povisuje na 2:0, da bi u 30:05 minuti Forsberg povratnim pakom pronašao Klingberga, on dodao za Backlunda, a Backlund pronašao nečuvanog Hornqvista, koji zabija za 3:0. Čim se krenulo sa centra, točnije 11 sekundi kasnije, Rakell je povukao polukontru i dodao do Janmark-Nylena, koji kroz noge Kinkaida povisuje na ogromnih 4:0. Igrali su Ameri gotovo cijelu posljednju trećinu s igračem – golmanom, no to im se nije isplatilo, već su samo primili još dva gola preko Arvidssona i Kempea. Vrijedi istaknuti i odličnu 41 obranu Andersa Nilssona.

U drugom polufinalu pravu senzaciju priredila je Švicarska, koja je s 3:2 pobijedila viceprvaka Kanadu. Poveli su Švicarci pogotkom Scherweyja minutu prije kraja prve trećine, no Horvat je u 28. minuti izjednačio na 1:1. Svega dvije minute kasnije Hofmann je vratio prednost Švicarskoj, a kada je Haas s igračem više u 45. minuti povisio na 3:1, Švicarci su počeli vjerovati u svoje treće finale u povijesti. Parayko je dvije minute prije kraja samo uspio smanjiti na konačnih 3:2.

Bit će ovo tek treće finale u povijesti za Švicarsku, koja je bila srebrna i 1935. i 2013. godine, a upravo prije pet godina u finalu ih je deklasirala Švedska s 5:1. Tre Kronor će tražiti obranu naslova i osvajanje svog 11. naslova u povijesti, kojim bi se približili Češkoj na trećem mjestu vječne ljestvice na samo jedno zlato manje.

Utakmica za treće mjesto između SAD-a i Kanade na rasporedu je danas od 15:45 sati, a veliko europsko finale je od 20:15 sati.

SP, hokej na ledu, polufinale:

Švedska 6:0 SAD (Arvidsson 15., 52., Paajarvi 28., Hornqvist 31., Janmark-Nylen 31., Kempe 58.)

Kanada 2:3 Švicarska (Horvat 28., Parayko 58. / 18. Scherwey, 30. Hofmann, 45. Haas)