[VIDEO] SP Hokej: Švedska nakon kaznenih udaraca do drugog uzastopnog naslova!

Šveđani su ponovno dokazali da su najbolji na svijetu.

Švedska i Švicarska odigrali su reprizu finala Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu iz 2013. godine. Tada su Šveđani s lakoćom deklasirali protivnike 5:1, a ovaj put utakmica je odlučena nakon raspucavanja kaznenih udaraca. Tre Kronor je u njima s 2:1 bio bolji i osvojio svoje 11. zlato u povijesti.

U prvoj trećini vidjeli smo po dva pogotka. U 17. minuti Josi je ostavio pak iza sebe za Niederreitera, koji donosi Švicarce u vodstvo, no samo 76 sekundi kasnije Ekholm je odlično pronašao Nyquista, koji golom u same rašlje izjednačuje.

I u drugoj trećini pala su dva gola. I ponovno su Švicarci poveli, ovaj put Corvi je s igračem više izašao u kontru i zabio za 2:1, no Zibanejad je nakon dodavanja Ekman-Larssona u 35. minuti ponovno izjednačio. Iako je bilo pregršt prilika, u posljednjoj trećini nije bilo pogodaka pa je susret otišao u produžetke.

Prilike u produžecima su se redale i s jedne i s druge strane, golmani su radili čuda na golovima, a igralo se četiri na četiri. Klingberg je sedam minuta prije kraja produžetka pogodio vanjski dio stative, a četiri minute prije kraja Fukan je proigrao Failu, koji puca s tri metra, no Nilsson čudesnom obranom spašava svoja vrata.

Samo dvije sekunde prije kraja Larsson je pogodio još jednu stativu i susret je morao biti odlučen raspucavanjem kaznenih udaraca. Prošle godine Šveđani su s 2:0 u raspucavanju kaznenih udaraca u finalu pobijedili Kanadu, no ove su se našli u rezultatskom zaostatku već nakon prve serije i gola Andrighetta.

Međutim, u trećoj seriji na scenu stupa Ekman-Larsson, koji je i prošle godine zabio u raspucavanju. Izjednačio je, Nilsson je upisao obranu, Forsberg je preokrenuo rezultat, a Nilsson novom obranom donio drugi uzastopni naslov u Skandinaviju.

Ova momčad već sada je ušla u povijest kao momčad koja je obranila naslov:

John Klingberg, Mattias Ekholm, Mikael Wikstrand, Adam Larsson, Adrian Kempe, Mikael Backlund, Johan Larsson, Mattias Janmark-Nylen, Gustav Nyquist, Dennis Everberg, Oliver Ekman-Larsson, Lias Andersson, Jacob de la Rose, Filip Gustavsson, Anders Nilsson, Viktor Arvidsson, Magnus Hellberg, Hampus Lindholm, Rikcard Rakell, Patrick Hornqvist, Filip Forsberg, Magnus Paajarvi i Mika Zibanejad.

Vrijedi spomenuti i kako su u utakmici za treće mjesto Sjedinjene Američke Države s dva pogotka Kreidera te po jednim Bonina i Leeja pobijedile Kanadu 4:1. Utješni gol donedavnih viceprvaka postigao je Vlašić. Prva dva gola Ameri su postigli s igračem više, a druga dva na prazan gol.

SP, hokej na ledu:

Finale

Švedska 2:2 Švicarska (Nyquist 18., Zibanejad 35. / 17. Niederreiter, 24. Meier) – Kazneni udarci 2:1