Otvoreno je 42. Svjetsko juniorsko prvenstvo u hokeju na ledu.

[VIDEO] SP Hokej U20: Švedska deklasirala Bjeloruse, Česi iznenadili Ruse

Sinoć, u noći s 26. na 27. prosinac, započelo je 42. Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu za uzrast do 20 godine, koje će se do 05. siječnja održati u američkim gradovima Buffalo i Orchard Park.

Skupinu A na Keybank Center u Buffalu otvorili su viceprvak Kanada i Finska, a završilo je pobjedom Kanađana 4:2. Već u petoj minuti Katchouk je iskoristio kontru i zabio za 1:0, da bi svega 87 sekundi kasnije Steel s igračem više povisio na 2:0. Do kraja trećine vidjeli smo po gol na svakoj strani, Heponiemi je pogodio za Finsku, a Batherson za Kanadu. Jokiharju je u 28. minuti ponovno doveo Skandinavce na samo gol zaostatka golom s igračem više, no Raddysh je u 33. minuti odmjerenim udarcem s osam metara postavio konačnih 4:2.

U najkasnije odigranoj utakmici branitelj naslova i domaćin SAD s lakoćom se poigrao s Danskom i pobijedio 9:0. Pogotke za Amere postigli su Jones, Bellows (dva), Mittelstadt (dva), Yamamoto, Harper, Peeke i Samberg.

Cijelo natjecanje otvorio je dvoboj između Češke i Rusije, a pobjedu je iznenađujuće upisala momčad Češke, bilo je 5:4. Gol za golom igrao se do rezultata 2:2, za Čehe su pogađali Nečas i Safin, a za Ruse Polodyan i Sholokhov, no tada Zadina, Chytil i Kral rade 3-0 seriju, koju Rusi nisu uspjeli nadoknaditi. U posljednje dvije minute Kayumov i Syomin uspjeli su samo smanjiti na konačnih 5:4.

U drugoj utakmici ove skupine Švedska je na HarborCenter sa čak 6:1 bila bolja od Bjelorusije. U devetoj minuti Elias Pettersson iskoristio je proigravanje Rasmusa Dahlina i neobranjivo doveo Šveđane u vodstvo. No, do kraja trećine Sharangovich je izjednačio nakon kontre s igračem više. Nije to poljuljalo Šveđane, koji su do kraja susreta postigli pet pogodaka. Nakon polukontre u 31. minuti Erik Brannstrom vratio je vodstvo Švedskoj, a samo dvije minute kasnije Glenn Gustafsson udarcem s preko deset metara povisio je na 3:1. Jesper Boqvist u 35. minuti zabio je za 4:1, a u posljednjoj trećini s dva gola točku na i stavio je Lias Andersson.