[VIDEO] SP Hokej U20: Švedska drugi put u 22 godine pobijedila SAD i izborila finale!

Domaćin i branitelj naslova zasluženo je ispao od Skandinavaca.

I 12. uzastopnu godinu Švedska se plasirala u polufinale Svjetskog hokejaškog U20 prvenstva, a večeras je u KeyBank Center u Buffalu odigrala polufinalni susret protiv domaćina i branitelja naslova, Sjedinjenih Američkih Država. Izazov je bio velik jer je Blagult u posljednje 22 godine igrao 11 utakmica protiv Amera, uz deset poraza i tek jednu pobjedu. No, večeras je to bila noć Šveđana, koji su upisali uvjerljivu, 4:2 pobjedu i izborili prvo finale nakon 2014. godine.

Bio je to vrlo izjednačen početak utakmice. Šveđani su jedva prelazili centar, dok je SAD imao tek dva udarca u prvih sedam minuta. Tada je Peeke zbog zadržavanja igre zaradio prvo isključenje na utakmici, no Petterssnov i Nylanderov udarac obranio je Woll. Do kraja prve trećine Gustavsson je za Šveđane upisao nekoliko lijepih obrana, dok Ameri nisu iskoristili isključenje Lindstroma i na odmor se otišlo bez pogodaka.

Odmah na početku druge trećine SAD se ponovno spasio s igračem manje, a kako je trećina odmicala, tako se branitelj naslova sve više budio i zadavao Gustavssonu sve više posla. Ipak, Blagult je dobio još jednog igrača više i u 37:30. minuti Nylander je pronašao Petterssona, koji postiže treći švedski gol s igračem više na ovom Mundijalu i dovodi Skandinavce u vodstvo. Inače, to je Nylanderu bio 28 bod (gol ili asistencija) u dosadašnjim Svjetskim prvenstvima, čime se izjednačio na četvrtom mjestu švedskih rekordera, kojeg drži ni manje ni više nego njegov otac Michael.

Posljednju trećinu obje momčadi otvorile su napadački. Udarci su se smjenjivali sa svih strana, a u prvih šest minuta Ameri nisu iskoristili četiri minute igrača više. I onda, nakon kontre Andersson i Karlstrom napravili su dvostruko proigravanje i 13 minuta prije kraja Andersson je povisio na 2:0.

Potop domaćina nastavio se samo minutu kasnije. Steen je uzeo pak u svojoj trećini, povukao kontru, predriblao dvojicu braniča i zabio za 3:0, a nakon što je SAD dobio igrača više, Jonsson je oduzeo pak u protivničkoj polovici i u same rašlje 38 sekundi kasnije povisio na 4:0. Do kraja susreta Bellows je s igračem više uspio smanjiti na 4:1, a nakon što su izvadili golmana, Tkachuk je zabio za 4:2, no u preostale tri minute pogodaka nije bilo i završilo je 4:2.

Josh Norris proglašen je za najboljeg igrača domaćina, dok je golman Švedske Filip Gustavsson proglašen za igrača utakmice. Adam Fox, Kiefer Bellows i Casey Mittelstadt proglašeni su za tri najbolja igrača SAD-a na ovom turniru, dok su kod Švedske to Rasmus Dahlin, Lias Andersson i naravno, Alexander Nylander. Time su Šveđani izborili finale u kojemu će igrati protiv pobjednika susreta između Kanade i Češke, koji započinje u 02 sata.