[VIDEO] SP Kvalifikacije: Berg sa četiri gola približio Švedsku na korak do Rusije, poraz BiH od Belgije!

Europske kvalifikacije za odlazak na Svjetsko prvenstvo u punom su jeku, a u popodnevnim utakmicama vidjeli smo fantastične susrete.

U skupini A Švedska je na Friends Areni pred 50 022 gledatelja, što je najveća posjećenost ikad, u Stockholmu ugostila Luksemburg i bez ikakvih se problema vratila na vrh skupine, završilo je čak 7:0. Već u devetoj minuti Toivonen je srušen od strane Martinsa, a Turčin Gocek pokazao je na bijelu točku. Siguran izvođač bio je kapetan Andreas Granqvist i doveo Šveđane u vodstvo. U 18. minuti već je 2:0. Emil Forsberg proslijedio je centaršut do Ole Toivonena, koji je odličnom loptom pronašao Marcusa Berga, a on svojim petim pogotkom u ovim kvalifikacijama povisio na 2:0. Isti igrač u 37. minuti iskoristio je asistenciju Toivonena i glavom zabio za 3:0.

U 54. minuti Augustinsson je izveo out, a Marcus Berg soloprodorom prošao kroz dvojicu igrača i neobranjivo zabio svoj hat-trick za velikih 4:0. Šest minuta kasnije Sebastian Larsson izveo je slobodni udarac, a Mikael Lustig glavom neobranjivo zabio za 5:0. Novi kazneni udarac vidjeli smo u 67. minuti kada je Phillips igrao rukom u kaznenom prostoru. Granqvist je ponovno bio precizan i povisio na 6:0. Nakon centaršuta Augustinssona u 71. minuti Marcus Berg glavom je zabio svoj četvrti pogodak na susretu i povisio na 7:0. A da Blagult upiše najveću domaću pobjedu u povijesti pobrinuo se Ola Toivonen, koji je nakon centaršuta Kraftha fantastičnim poluvolejom postavio konačnih 8:0.

Potpuno nebitan susret skupine B igrali su Farski Otoci i Latvija, a završilo je bez pogodaka, 0:0.

Dvije utakmice vidjeli smo u skupini H, a derbi skupine odigrali su Bosna i Hercegovina i Belgija. Na Stadionu Grbavica u Sarajevu nakon dva preokreta završilo je 3:3. Thomas Meunier nakon dvostrukog proigravanja s Edenom Hazardom već u četvrtoj minuti zabio za je prednost gostiju. Međutim, Haris Medunjanin u 30. minuti ostaje neobjašnjivo sam nakon centaršuta Džeka i izjednačuje, prije nego je Višća iskoristio katastrofalnu pogrešku Vertonghena i kroz noge Courtoisa preokrenuo rezultat. Ipak, u 59. minuti Begović je obranio udarac Carrasca, a na odbijenu loptu natrčao je Batshuayi i izjednačio, prije nego se Vertonghen iskupio i nakon kornera i nove asistencije Carrasca donio novo vodstvo Belgiji. Nakon kornera u 82. minuti Dumić je glavom izjednačio, ali onda se ukazao Carrasco i nakon Meunierove lopte donio pobjedu Belgiji.

U drugoj utakmici ove skupine, igranoj za prestiž, Estonija je gostovala na Gibraltaru i pobijedila s visokih 6:0. Već u desetoj minuti nakon kornera Vassiljeva Luts je glavom zabio za 1:0, a 20 minuta kasnije Tamm je glavom nakon outa prebacio loptu do Kaita, koji također glavom povisuje na 2:0. Sergei Zenjov u 38. minuti nakon slične kombinacije povisio je na 3:0, a u sedmoj minuti nastavka Tamm je izašao sam pred golmana i zabio za 4:0. U 66. minuti Tamm je svojim drugim pogotkom nakon druge asistencije Antonova povisio na 5:0, a do svog hat-tricka došao je 13 minuta prije kraja i postavio konačnih 6:0.

Europske kvalifikacije za SP 2018., deveto kolo:

Skupina A

Švedska 8:0 Luksemburg (Granqvist 10. – 11m, 67. – 11m, Berg 18., 37., 54., 71., Lustig 60., Toivonen 76.)

Skupina B

Farski Otoci 0:0 Latvija

Skupina H

Bosna i Hercegovina 3:4 Belgija (Medunjanin 30., Višća 39., Dumić 82. / 4. Meunier, 59. Batshuayi, 68. Vertonghen, 84. Carrasco)

Gibraltar 0:6 Estonija (10. Luts, 30. Kait, 38. Zenjov, 52., 66.. 77. Tamm)