[VIDEO] SP Kvalifikacije: Nigerija prvi afrički sudionik Mundijala

Odigrano je pretposljednje, peto kolo afričkih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju, a konačno smo saznali i ime prvog sudionika Mundijala s ovog kontinenta. No, krenimo redom.

U skupini A vidjeli smo dvije gostujuće pobjede Tunisa i Demokratske Republike Kongo pa će posljednje kolo odlučivati o putniku za Rusiju. Tunis je svladao Gvineju 4:1. Iako je Keita u 35. minuti doveo domaćine u vodstvo, uslijedio je hat-trick Msaknia (jedan gol iz slobodnog udarca, dva iz igre) te Ben Amorov gol, koji su presudili Gvineji.

U drugom susretu DR Kongo pobijedio je Libiju 2:1. Cedric Bakambu najbolje se snašao u 50. minuti i doveo goste u vodstvo, no Elmusrati je 19 minuta kasnije s 20 metara zabio eurogol za izjednačenje. Ipak, u 74. minuti Moke je donio pobjedu gostima plasiranim udarcem s 15 metara.

Prvi afrički sudionik Svjetskog prvenstva momčad je Nigerije, koja je s minimalnih 1:0 pobijedila Zambiju u skupini B. Jedini gol pao je u 73. minuti kada je Iwobi nakon duge akcije primio prizemni centaršut i odveo Nigeriju na Mundijal.

U drugoj, manje bitnoj utakmici ove skupine, Kamerun je nanio novi poraz Alžiru, završilo je 2:0. U 25. minuti N’Jie je sam povukao polukontru i zabio za 1:0, prije nego je Pangop dvije minute prije kraja nakon nove kontre postavio konačnih 2:0.

Maroko je s 3:0 pobijedio Gabon u skupini C i došao na korak do plasmana na SP. Junak domaćina bio je Boutaib, koji je postigao hat-trick.

Već u prvoj minuti utakmice skupine D između Južnoafričke Republike i Burkine Faso Tau je nakon outa glavom zabio za prednost domaćina, a Zwane je u 33. minuti fenomenalno izbjegao zamku za zaleđe i povisio na 2:0. U sudačkoj nadoknadi Vilakazi je nakon odličnog proigravanja petom zabio za 3:0, a Traore je tri minute prije kraja iz slobodnog udarca samo uspio smanjiti na konačnih 3:1.

U drugoj utakmici iste skupine Senegal je dugo probijao čvrstu obranu Zelenortskih Otoka i konačno to uspio napraviti u 81. minuti kad je na odbijenu loptu natrčao Sakho i zabio za 1:0. Zanimljivu situaciju vidjeli smo u sudačkoj nadoknadi kad se jedna lopta od suca odbila do N’Doyea, koji ju je s ruba kaznenog prostora pospremio u mrežu za konačnih 2:0.

Dvije utakmice završile su i s nepopularnim 0:0 rezultatom, a riječ je o dvobojima između Malija i Obale Bjelokosti u skupini C te Ugande i Gane iz skupine E.

Afričke kvalifikacije za SP 2018., peto kolo:

Skupina A

Gvineja 1:4 Tunis (Keita 35. / 45+2., 74., 90+6. Msakni, 83. Ben Amor)

Libija 1:2 Demokratska Republika Kongo (Elmusrati 69. / 50. Bakambu, 74. Moke)

Skupina B

Nigerija 1:0 Zambija (Iwobi 73.)

Kamerun 2:0 Alžir (N’Jie 25., Pangop 88.)

Skupina C

Mali 0:0 Obala Bjelokosti

Maroko 3:0 Gabon (Boutaib 38., 56., 72.)

Skupina D

Južnoafrička Republika 3:1 Burkina Faso (Tau 1., Zwane 33., Vilakazi 45+1. / 87. Traore)

Zelenortski Otoci 0:2 Senegal (81. Sakho, 90+2. N’Doye)