[VIDEO] SP Kvalifikacije: Ratom pogođena Sirija izborila play-off, put za Rusiju osigurali Saudijska Arabija i Južna Koreja

Završeno je i posljednje, deseto kolo azijskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju, a saznali smo četiri sudionika najveće svjetske smotre.

U skupini A Sirija je išla u goste Iranu, koji u prethodnih devet kola nije primio ni gol. Završilo je 2:2 i Sirija je na taj način prvi put u povijesti izborila posljednju, četvrtu fazu azijskih kvalifikacija. Tamer Haj u 13. minuti je nakon nespretne reakcije golmana domaćih zabio za prednost Sirije, no Azmoun je s dva gola preokrenuo rezultat. Prvo je u 45. minuti nakon kornera prsima izjednačio, da bi u 64. minuti iskoristio Taremijev centaršut i zabio za 2:1. Ipak, u trećoj minuti sudačke nadoknade Al Soma je nakon polukontre izjednačio za veliko slavlje ratom pogođene države.

Kina je nakon preokreta s igračem manje pobijedila Katar 2:1. U 47. minuti Ali je prizemno centrirao, a Afif zabio za prednost budućeg domaćina Svjetskog prvenstva, no u 74. minuti Jiang je centrirao, a Zhi izjednačio. Šest minuta kasnije Zheng je zaradio izravni crveni karton, no u 84. minuti Wu Lei donio je pobjedu Kinezima.

U posljednjem susretu Uzbekistan je remizirao s Južnom Korejom bez pogodaka i na taj način ostao bez ikakvog načina da se plasira u Rusiju.

Skupina B također nam je ponudila tri susreta, a u prvome je Australija u, must win utakmici, upisala 2:1 pobjedu nad Tajlandom. Dugo su Klokani probijali Tajlanđane, pogađali tri stative, da bi u 69. minuti Mooy centrirao, a Jurić glavom zabio za vodstvo. Međutim, osam minuta prije kraja Notchaiya je povratnom loptom pronašao Anana, a on uz pomoć grede izjednačio. Ipak, u 86. minuti nakon kornera Leckie je odveo Australiju u dodatne kvalifikacije.

Irak je s minimalnih 1:0 pobijedio Ujedinjene Arapske Emirate u utakmici za prestiž. Jedini gol postigao je Hussein glavom u 29. minuti nakon centaršuta Selima.

Posljednju utakmicu odigrali su Saudijska Arabija i Japan, a Samuraji su izgubili 1:0. Ovom pobjedom Saudijci su se izravno plasirali na SP. Jedini gol postigao je Al Muwallad u 63. minuti nakon lijepe Al Abedove lopte.

Tako su se iz skupine A u Rusiju plasirali Iran i Južna Koreja, dok su iz skupine B Mundijal izborili Japan i Saudijska Arabija. Treća mjesta u svojim skupinama zauzeli su SirijaAustralija i te dvije zemlje će 05. i 10. listopada međusobno odigrati dvije utakmice, nakon kojih ćemo saznati i državu koja će izboriti interkontinentalne kvalifikacije protiv momčadi iz Sjeverne Amerike.