[VIDEO] SP Kvalifikacije: Robbenovi golovi nedovoljni, Švedska osigurala play-off!

Završene su europske kvalifikacije u skupini A, a upravo se u ovoj skupini igrao i glavni susret cijele večeri, a možemo slobodno reći i cijelog kola.

Nizozemska je na Amsterdam Areni ugostila Švedsku i nadala se pobjedi od ni manje ni više nego sedam golova razlike, ne bi li se plasirala u dodatne kvalifikacije. Do pobjede je došla, ali završilo je samo 2:0. Prvu priliku imao je Robben, koji je u 12. minuti glavom nakon centaršuta Tetea pucao visoko preko gola. Tri minute kasnije Lindelof je nenamjerno igrao rukom u kaznenom prostoru, što je Karasevu bilo dovoljno da dosudi kazneni udarac, kojeg je Robben zabio po sredini. U 20. minuti Šveđani odgovaraju, Larsson je izveo slobodni udarac, a Berg glavom pucao u dobro postavljenog Cillessena.

U 31. minuti Babel je iz slobodnog udarca pucao pored gola, prije nego je Tete u 37. minuti sa svega tri metra pogodio deseti red tribina. Dvije minute kasnije u istom napadu su pucali i Babel i Janssen, no Olsen je u oba navrata upisao lijepe obrane. Ipak, u 40. minuti nije mogao ništa, nakon što je Robben prekrasno pogodio s 20 metara i na odmor se otišlo s 2:0.

Dugo smo čekali na novu priliku, a ona je došla u 59. minuti kada je Wijnaldum poluvolejom pucao ravno u Olsena. Isti igrač u 63. minuti ponovno je pucao u gostujućeg golmana, a Forsberg je u 70. minuti imao priliku za Blagult, ali pucao je preko gola. Dostov poluvolej iz 77. minute otišao je pored gola, a to je ujedno bila i posljednja prilika na utakmici, kojom su Šveđani izborili dodatne kvalifikacije.

Nizozemska (4-3-3)

Cillessen – Tete (Janmaat 71′), Van Dijk, Rekik, Ake – Vilhena, Wijnaldum (Klaassen 71′), Blind – Robben (16. – 11m, 40.), Janssen (Dost 46′), Babel

Švedska (4-4-2)

Olsen – Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson – Claesson (Svensson 68′), Larsson (Olsson 82′), Johansson, Forsberg – Toivonen (Kiese Thelin 76′), Berg

Francuska je očekivanom 2:1 pobjedom nad Bjelorusijom potvrdila prvo mjesto skupine. U 27. minuti Blaise Matuidi uposlio je Griezmanna, koji je zabio za prednost Francuza, a samo šest minuta kasnije napadač Atletico Madrida iskoristio je pogrešno dodavanje gostujućih braniča i uposlio Girouda, koji je povisio na 2:0. Do odmora Kovalev je prizemno centrirao, a Saroka samo smanjio na konačnih 2:1.

Luksemburg je došao do senzacionalnog boda protiv Bugarske, završilo je 1:1. Već u 3. minuti Thill je sjajnim golom s ruba kaznenog prostora doveo domaćine u vodstvo, no Chochev je u 68. minuti nakon kornera glavom uspio izjednačiti.