[VIDEO] SP Kvalifikacije: Švedska deklasirala Bjelorusiju i došla na korak od play-offa, Cipar poražen od Estonije

Odigrane su prve četiri današnje popodnevne utakmice europskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju 2018. godine, a najviše je profitirala Švedska, koju samo jedna pobjeda dijeli od osiguranja minimalno doigravanja za SP.

Na Borisov-Areni Bjelorusija je u skupini A ugostila Švedsku. Uzdrmani Šveđani nakon poraza od prije tri dana od Bugarske ipak su se uspjeli konsolidirati i razbiti Bjeloruse 4:0. U petoj minuti Johansson je imao prvu priliku, no pucao je ravno u Chernika. U 18. minuti Blagult je poveo. Mikael Lustig fenomenalnom loptom, koja je putovala preko 50 metara, pronašao je Emila Forsberga, a švedska desetka zaobišla je Chernika i smireno pogodila za 1:0. Šest minuta kasnije već je 2:0. Nakon opasnog poigravanja ispred gola Sivakov je pogriješio, a loptu mu je uzeo Nyman i pod samu gredu zabio svoj prvijenac u dresu Švedske i povisio na 2:0. Forsberg je u 30. minuti iz slobodnog udarca s 35 metara pogodio gredu, no sedam minuta kasnije Lindelof je još jednom okomitom loptom pronašao Forsberga, koji je uposlio Berga, a on u praznu mrežu zabio za 3:0.

U nastavku Švedska je očekivano privodila susret kraju, a šest minuta prije kraja Chernik je srušio Forsberga i sudac Stieler pokazao je na bijelu točku. Kapetan Andreas Granqvist bio je siguran realizator i postavio konačnih 4.0.

Druga utakmica ove skupine bila je ona između Nizozemske i Bugarske, a Nizozemci su upisali 3:1 pobjedu i Šveđanima pružili veliku priliku za osiguranjem minimalno drugog mjesta. Već u sedmoj minuti Blind je prizemno centrirao, a Davy Propper zabio za prednost Tulipana. Blind je upisao još jednu asistenciju u 67. minuti, a Arjen Robben klizećim startom povisio na 2:0. Samo dvije minute kasnije slobodni udarac izveo je Popov, a Kostadinov glavom smanjio na 2:1, no u 80. minuti Promes je centrirao, a Propper ostao nečuvan i glavom postavio konačnih 3:1, što znači da je sada Švedskoj potrebna samo pobjeda u pretposljednjem kolu protiv Luksemburga kako bi osigurala minimalno dodatne kvalifikacije.

U skupini B igrana je jedna utakmica za prestiž, u kojoj su Farski Otoci s minimalnih 1:0 pobijedili Andoru. U 31. minuti Benjaminsen je spustio glavom loptu za Sorensena, koji je doveo domaćine u vodstvo i donio im sva tri boda.

U konačnici, skupina H priredila nam je dvoboj između Estonije i Cipra, kojeg su senzacionalno pobijedili Estonci s minimalnih 1:0 i tako oduzeli priliku Cipranima da zauzmu drugo mjesto. Jedini gol postigao je Kait nakon povratne lopte Tamma u drugoj minuti sudačke nadoknade drugog dijela.

Skupina A

Bjelorusija 0:4 Švedska (18. Forsberg, 24. Nyman, 37. Berg, 84. – 11m Granqvist)

Nizozemska 3:1 Bugarska (Propper 7., 80., Robben 67. / 69. Kostadinov)