[VIDEO] SP Kvalifikacije: Švicarci deklasirali Mađare, Grci blizu play-offa

Odigrano je i pet večernjih utakmica europskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo, a neke momčadi približile su se prolasku na Mundijal ili u play-off.

Derbi večeri igran je u Bugarskoj, gdje su u kišovitoj Sofiji Francuzi pobijedili s minimalnih 1:0. Već u trećoj minuti Lucas Digne je prizemno centrirao, Griezmann iz prve uposlio Matuidija, a on u suprotni kut zabio za pobjedu Francuza.

U drugoj utakmici ove skupine Nizozemska je gostovala u Bjelorusiji i pobijedila 3:1. U 24. minuti Babbel je centrirao, Robben spustio loptu, a Propper zabio za prednost Tulipana. U 55. minuti domaćini uzvraćaju i nakon lopte Balanovicha Volodjko uz samu stativu izjednačuje. Novo vodstvo gostima donosi Arjen Robben iz kaznenog udarca šest minuta prije kraja, a pobjedu potvrđuje Memphis Depay iz slobodnog udarca u posljednjoj minuti.

Portugal se u skupini B dugo mučio i morao uvesti Ronalda u igru ne bi li pobijedio slabašnu Andoru s 2:0. Ronaldo je zabio za vodstvo u 63. minuti, a Andre Silva je nakon asistencije Pereire glavom postavio konačnih 2:0 četiri minute prije kraja.

Švicarci su s još manje poteškoća nadigrali Mađarsku, završilo je 4:1. Već u 18. minuti Gulacsi se poskliznuo i nije uspio izbiti loptu, na koju je natrčao Xhaka i zabio za 1:0. Samo dvije minute kasnije Zuber je uposlio Freija, koji je udarcem s 18 metara povisio na 2:0, a sam Zuber minutu prije odmora zabio je za 3:0 udarcem uz samu stativu. Isti igrač u 49. minuti nakon brze polukontre fantastičnim udarcem s 20 metara zabio za 4:0, a do kraja susreta Guzmics je samo uspio smanjiti rezultat. Stephan Lichtsteiner nakon asistencije Shaqirija u 83. minuti vratio je prednost na četiri gola, a Ugrai je minutu prije kraja postavio konačnih 5:2.

Grčka je u skupini H nakon preokreta s 2:1 pobijedila susjedni Cipar. Sotiriou je doveo domaće u vodstvo nakon što je odlično izbjegao zamku za zaleđe, no Grci se vraćaju u 24. minuti. Mantalos je dodao do Mitrogloua, koji se odličnim potezom oslobodio svog čuvara i izjednačio. Samo dvije minute kasnije Fortounis je izveo korner, a Tziolis glavom zabio za pobjedu Grka.

Europske kvalifikacije za SP 2018., deveto kolo:

Skupina A

Bugarska 0:1 Francuska (3. Matuidi)

Bjelorusija 1:3 Nizozemska (Volodjko 55. / 24. Propper, 84. – 11m Robben, 90+3. Depay)

Skupina B

Andora 0:2 Portugal (63. Ronaldo, 86. Andre Silva)

Švicarska 5:2 Mađarska (Xhaka 18., Frei 20., Zuber 43., 49., Lichtsteiner 83. / 59. Guzmics, 89. Ugrai)