Vikend reprezentativaca: Kranjčar i Rakitić do prvijenca, zabili i Jelavić, Kramarić i Kovačić

Dobra je vijest i što se Vrsaljko neočekivano brzo oporavio od ozljede gležnja. Lošije partije imali su Badelj, Lovren, Milić i Čop

Ivan Rakitić i Lionel Messi u zagrljaju/Getty Images

Hrvatski reprezentativci i dalje se vrte oko prosjeka od pet golova tijekom vikenda. Ovog su puta mreže tresli Niko Kranjčar, Nikica Jelavić, Andrej Kramarić, Ivan Rakitić i Mateo Kovačić, a većinu tih golova isplati se pogledati nekoliko puta.

Kranjčar je do prvijenca za Queens Park Rangerse stigao protiv Stokea, naciljavši rašlje iz slobodnog udarca u završnici utakmice. Jelaviću je u remiju Newcastlea i Hulla konačno „sjeo“ jedan od njegovih voleja koje često pokušava.

Led je u Barceloni probio i Ivan Rakitić, koji je u „petardi“ protiv Levantea savršeno precizno s 20-ak metara pospremio povratnu loptu. Mateo Kovačić je sa slične distance zabio protiv Palerma, što mu je bio već peti gol ove sezone. Naposljetku, u strijelce se upisao i Andrej Kramarić, no njegov pogodak nije bio dostatan da Rijeka na Kantridi uzme bod Dinamu.

Mario Mandžukić nije bio u Simeoneovim kombinacijama za Celtu zbog ozljede nosa, a odmarali su i Ivica Olić te Mario Pašalić. Među ozlijeđenima su i dalje Rebić, Iličević i Močinić, dok je Šime Vrsaljko preduhitrio sve prognoze i vratio se protiv Sampdorije.

Večeras će još u akciji biti Ivan Strinić, Domagoj Vida i Sammir.

Igrači s posljednjeg popisa (za Cipar i Maltu)

Danijel Subašić (Monaco)

Utakmica: Monaco – Guingamp 1:0 (Ligue 1, 6. kolo)

Učinak: branio cijelu utakmicu i četvrti put ove sezone sačuvao čistu mrežu. Imao je dvije obrane.

Ocjena: 5 (L’Equipe)

Lovre Kalinić (Hajduk)

Utakmica: Split – Hajduk 1:1 (1. HNL, 9. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta te bio krivac za primljeni gol jer je loše reagirao nakon ubačaja Glavine. Osim toga nije imao intervencija.

Ocjena: 6 (Sportske novosti)

Ivan Vargić (Rijeka)

Utakmica: Rijeka – Dinamo 1:2 (1. HNL, 9. kolo)

Učinak: branio svih 90 minuta i primio dva gola. Imao je i sedam obrana. To je tek drugi put ove sezone da je primio dva gola u jednoj utakmici.

Ocjena: 5,5 (Sportske novosti)

Darijo Srna (Šahtjor)

Utakmica: Šahtjor – Zorja 0:1 (Premier liga, 7. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i dobio žuti karton u 37. minuti zbog taktičkog prekršaja na Malinovskiju. Započeo je nekoliko akcija svoje momčadi, ali nijedna nije urodila plodom. Najizgledniji pokušaj iz slobodnog udarca završio je u živom zidu.

Vedran Ćorluka (Lokomotiv)

Utakmica: CSKA Moskva – Lokomotiv 1:0 (Premier liga, 9. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta, imao pet čišćenja, četiri presječene lopte, tri blokirana udarca i dva uklizavanja. Zatresao je i mrežu, ali se nalazio u zaleđu.

Ocjena: 5,5 – Sport Express vidio je „dva lica Ćorluke“, jednog koji je dobro reagirao u teškim situacijama, a drugog koji je napravio nekoliko očitih pogrešaka

Ivan Strinić (Dnjipro)

Dnjipro i Olimpik utakmicu 7. kola ukrajinske Premier lige igraju večeras u 20 sati.

Dejan Lovren (Liverpool)

Utakmica: West Ham – Liverpool 3:1 (Premier liga, 5. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta. Imao je najviše (88) dodira s loptom od svih igrača Liverpoola. Zabilježio osam uspješnih čišćenja, dvije presječene lopte te po jedno uklizavanje i blokirani udarac. Pretrpio sudar s Ennerom Valencijom nakon kojeg mu je zamotana glava, ali je ipak nastavio utakmicu.

Ocjena: 5 (Daily Mail)

Domagoj Vida (Dinamo Kijev)

Dinamo Kijev i Volin utakmicu 7. kola ukrajinske Premier lige igraju danas u 18 sati.

Šime Vrsaljko (Sassuolo)

Utakmica: Sassuolo – Sampdoria 0:0 (Serie A, 3. kolo)

Učinak: neočekivano brzo oporavio se od ozljede gležnja i odigrao cijelu utakmicu. Očistio šest lopti, dvaput uklizao te napravio tri prekršaja. Od šest centaršuteva, samo je jedan bio precizan. Imao i jedan udarac prema vratima.

Ocjena: 6 – Gazzetta dello Sport piše da je igrao „oprezno“

Hrvoje Milić (Rostov)

Utakmica: Rostov – Zenit 0:5 (Premier liga, 8. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta, imao tri čišćenja te po dva uklizavanja i presječene lopte. Napravio jedan prekršaj. Bio je krivac za treći primljeni pogodak jer je dao loptu Rondónu.

Ocjena: 4 – Sport Express piše da se nije uspijevao nositi ni s Rondónom ni s Hulkom

Tin Jedvaj (Bayer)

Utakmica: Wolfsburg – Bayer 4:1 (Bundesliga, 4. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao jedan udarac na gol i dobio pet zračnih dvoboja. Četiri puta očistio loptu u opasnim situacijama, a imao je i četiri uklizavanja. Napravio dva i pretrpio jedan prekršaj.

Ocjena: 6.76 (Whoscored)

Luka Modrić (Real Madrid)

Utakmica: Deportivo – Real Madrid 2:8 (Primera, 4. kolo)

Učinak: igrao do 71. minute, ali nije sudjelovao ni kod jednog pogotka. Nije imao nijedan udarac prema vratima. Prema statistici Opte, oduzeo jednu loptu, napravio jedan uspješni dribling te uputio četiri točne od pet dugih lopti. Preciznost dodavanja bila mu je 91 posto.

Ocjena: 2/3 (As)

Ivan Rakitić (Barcelona)

Utakmica: Levante – Barcelona 0:5 (Primera, 4. kolo)

Učinak: nakon što u Ligi prvaka protiv APOEL-a nije nastupio, odigrao je svih 90 minuta te u 44. minuti zabio svoj prvijenac za katalonsku momčad, za vodstvo 2:0. Pogodio je lijevi kut mreže snažnim udarcem s više od 20 metara. Imao je daleko najviše (140) dodira s loptom od svih igrača na utakmici. Uputio šest dugih lopti, od kojih pet precizno. Točnost dodavanja iznosila mu je 91 posto. Napravio dva prekršaja.

Ocjena: 4/4 (Mundo Deportivo) – opis: „igrač odluke“

Danijel Pranjić (Panathinaikos)

Utakmica: Platanias – Panathinaikos 2:3 (Super liga, 4. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta, izborio korner nakon kojega je Dinas zabio gol za 2:2.

Mateo Kovačić (Inter)

Utakmica: Palermo – Inter 1:1 (Serie A, 3. kolo)

Učinak: igrao do 79. minute i zabio gol za izjednačenje u 42. minuti, fino plasiranim prizemnim udarcem s 20-ak metara. To mu je bio drugi prvenstveni pogodak, a peti ukupno ove sezone. Osim toga je imao još jedan udarac prema golu. Pretrpio četiri prekršaja, najviše od svih Interovih igrača. Imao dva uklizavanja i dva uspješna driblinga. Od četiri duge lopte, samo jedna mu je bila precizna.

Ocjena: 7 – igrač utakmice prema Gazzetti dello Sport

Alen Halilović (Barcelona B)

Utakmica: Barcelona B – Llagostera 0:1 (Segunda, 5. kolo)

Učinak: drugi put zaredom startao je s klupe, ušavši u igru u 61. minuti umjesto Lucasa Gafarota. Odmah je pokazao napadačke ambicije i imao dva udarca prema golu; prvi je otišao preko grede, a drugi je obranio gostujući vratar.

Mateo Brozović (Dinamo)

Učinak: igrao do 86. minute, nije aktivno sudjelovao u golovima

Anas Sharbini (Rijeka)

Učinak: ušao u 54. minuti umjesto Vešovića. Četiri minute kasnije asistirao Kramariću za izjednačujući gol, ubačajem s lijeve strane na drugu vratnicu.

Mario Pašalić (Elche)

Sjedio na klupi tijekom utakmice Elche – Eibar 0:2 (Primera, 4. kolo).

Marko Pjaca (Dinamo)

Utakmicu Rijeka – Dinamo 1:2 (1. HNL, 9. kolo) gledao je s klupe.

Ivica Olić (Wolfsburg)

Ostao neiskorištena pričuva u utakmici Wolfsburg – Bayer 4:1 (Bundesliga, 4. kolo).

Mario Mandžukić (Atlético)

Zbog ozljede nosa nije bio u konkurenciji za utakmicu Atlético – Celta 2:2 (Primera, 4. kolo).

Nikica Jelavić (Hull City)

Utakmica: Newcastle – Hull City 2:2 (Premier liga, 5. kolo)

Učinak: igrao do 81. minute i zabio vodeći gol za goste u 48. minuti, iz voleja s desetak metara nakon ubacivanja El Mohamadyja s desne strane. To mu je treći prvenstveni gol ove sezone. Imao je ukupno dva udarca na gol, oba u okvir. Dobio četiri zračna dvoboja, izgubio dvije i oduzeo jednu loptu.

Ocjena: 7 (Independent)

Duje Čop (Dinamo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta, nije imao nijedan pokušaj prema vratima niti je sudjelovao kod golova

Ocjena: 5 (Sportske novosti)

Andrej Kramarić (Rijeka)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zabio izjednačujući pogodak u 58. minuti, iz blizine nakon asistencije Sharbinija s lijeve strane. To mu je bio 11. prvenstveni gol ove sezone, a 13. u svim natjecanjima.

Milan Badelj (Fiorentina)

Utakmica: Atalanta – Fiorentina 0:1 (Serie A, 3. kolo)

Učinak: igrao do 56. minute. Izgubio dvije i presjekao dvije lopte, uputio jednu točnu od tri duge lopte te napravio jedan prekršaj. Imao najslabiju preciznost dodavanja (74%) od svih veznjaka Fiorentine. Bez udarca na gol.

Ocjena: 5 (Gazzetta dello Sport)

Sammir (Getafe)

Getafe i Valencia utakmicu 4. kola Primere igraju večeras u 20.45 sati.

Ivan Močinić (Rijeka)

ozlijeđen

Niko Kranjčar (QPR)

Utakmica: QPR – Stoke 2:2 (Premier liga, 5. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta. U 88. minuti zabio svoj prvi gol sezone, za 2:2 iz slobodnog udarca s 20-ak metara u rašlje. Ukupno je imao šest udaraca na gol, daleko najviše od svih na utakmici, a dva su išla u okvir. Imao pet uspješnih driblinga, pretrpio tri prekršaja, oduzeo i izgubio po dvije lopte. Točnost centaršuteva bila mu je 2/9, a dugih lopti 3/7. Imao najviše (80) dodira s loptom od svih igrača.

Ocjene: 8 (Independent), 8 (Daily Mail), igrač utakmice prema Guardianu

Ivo Iličević (HSV)

Zbog ozljede mišića nije bio u konkurenciji za utakmicu HSV – Bayern 0:0 (Bundesliga, 4. kolo).

Ante Rebić (Red Bull Leipzig)

Zbog ozljede nije konkurirao za utakmicu Union Berlin – Red Bull Leipzig 2:1 (2. Bundesliga, 6. kolo).