Vikend reprezentativaca: Mandžukić, Olić, Jelavić, Sammir i Pranjić golovima najavili novu sezonu

Ivan Rakitić za Barcelonu je službeno debitirao asistencijom, Luka Modrić zaradio je prvo isključenje u karijeri, a Danijel Subašić bio je igrač utakmice protiv Nantesa

Mario Mandžukić slavi gol protiv Reala/foto: Clubatleticodemadrid.com/Angel Gutierrez

Ako se po jutru dan poznaje, za hrvatske će napadače ovo biti vrlo plodna sezona. Već nakon prvog pravog eurovikenda, tijekom kojeg su u pogonu bile sve najjače lige osim Serie A, izbornik Niko Kovač može trljati ruke.

Prvi je mrežu zatresao Ivica Olić, u petak na otvaranju nove sezone Bundeslige protiv aktualnog prvaka Bayerna. Iste večeri, Mario Mandžukić pogotkom je svojem Atléticu u okršaju s Realom osigurao španjolski Superkup.

Seriju su nastavili Nikica Jelavić protiv Stokea, Danijel Pranjić protiv Levadiakosa iz jedanaesterca te Sammir protiv Celte (premda potonjeg nema na aktualnom popisu reprezentativaca).

Živopisni vikend „vatrenih“ upotpunili su i Ivan Rakitić, koji je za Barcelonu debitirao prekrasnom asistencijom te Danijel Subašić, koji je prvo skrivio pa obranio jedanaesterac protiv Nantesa, a L’Equipe ga je proglasio igračem utakmice. Luka Modrić je, naposljetku, protiv Atlética isključen prvi put u profesionalnoj karijeri.

U ovom sažetku koji će, nadamo se, postati stalna rubrika portala HR, donosimo pregled i ostalih nastupa hrvatskih reprezentativaca.

Igrači s aktualnog popisa (za Cipar i Maltu)

Danijel Subašić (Monaco)

Utakmica: Nantes – Monaco 0:1 (Ligue 1, 3. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i prvi put ove sezone sačuvao čistu mrežu. U 24. minuti je skrivio jedanaesterac pa ga potom obranio Segeu Gapkéu

Ocjena: 7 (L’Equipe) – najbolje ocijenjeni igrač utakmice

Lovre Kalinić (Hajduk)

Utakmica: Osijek – Hajduk 2:0 (1. HNL, 6. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i primio dva pogotka

Ocjena: 5,5 (Sportske novosti)

Ivan Vargić (Rijeka)

Nije nastupio u utakmici Lokomotiva – Rijeka 2:1 (1. HNL, 6. kolo).

Darijo Srna (Šahtjor)

Nije bio u konkurenciji za utakmicu Obolon-Brovar – Šahtjor 0:1 (Ukrajinski kup, 1/16 finala).

Vedran Ćorluka (Lokomotiv)

Utakmica: Kuban – Lokomotiv 2:1 (Premier liga, 5. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zaradio žuti karton u sudačkoj nadoknadi

Ocjena: 5,5 – Sport Express piše da nije uspio posve koordinirati obranu koja je primila dva pogotka

Ivan Strinić (Dnjipro)

Nije bio u konkurenciji za utakmicu Desna – Dnjipro 0:1 (Ukrajinski kup, 1/16 finala).

Dejan Lovren (Liverpool)

Manchester City i Liverpool (Premier liga, 2. kolo) igraju večeras u 21 sat.

Domagoj Vida (Dinamo Kijev)

Nije nastupio u utakmici Zirka – Dinamo Kijev 1:3 (Ukrajinski kup, 1/16 finala).

Šime Vrsaljko (Sassuolo)

Nije bio u konkurenciji za utakmicu Sassuolo – Cittadella 4:1 (Talijanski kup, 3. kolo).

Hrvoje Milić (Rostov)

Utakmica: Rostov – Mordovija 2:1 (Premier liga, 5. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta, uputio jedan udarac s 40 metara koji je zamalo odsjeo u rašljama

Tin Jedvaj (Bayer)

Utakmica: Borussia Dortmund – Bayer 0:2 (Bundesliga, 1. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zaradio žuti karton u 45. minuti. Šest puta je oduzeo loptu suparniku, najviše od svih igrača Bayera. Imao je tri čišćenja iz 16-erca te jedno uklizavanje

Ocjena: 6 – Goal.com piše da se odlično vraćao u obranu i pokrivao svojeg igrača te sveukupno imao „fantastičan debi za jednog 18-godišnjaka“

Luka Modrić (Real Madrid)

Utakmica: Atlético – Real Madrid 1:0 (Španjolski Superkup, uzvratna utakmica)

Učinak: dobio crveni karton u 91. minuti zbog drugog žutog kartona

Ocjena: 5 (Eurosport)

Ivan Rakitić (Barcelona)

Utakmica: Barcelona – Elche 3:0 (Primera, 1. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i asistirao Muniru za drugi gol u 46. minuti. Zabilježio i jedan udarac na gol te imao najviše (112) dodavanja od svih igrača na travnjaku

Ocjena: 3 od 4 (Mundo Deportivo)

Danijel Pranjić (Panathinaikos)

Utakmica: Levadiakos – Panathinaikos 1:1 (Super Liga, 1. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zabio gol iz jedanaesterca u 84. minuti, i to „panenkom“

Ocjena: Sport24.gr piše da ne igra intenzitetom kao nekad, ali realizacijom jedanaesterca pokazao je „ogromnu klasu“

Mateo Kovačić (Inter)

Talijansko prvenstvo počinje sljedećeg vikenda.

Alen Halilović (Barcelona B)

Utakmica: Osasuna – Barcelona B 2:0 (Segunda, 1. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zabilježio jedan udarac na gol

Ocjena: Mundo Deportivo piše da je nekoliko puta pokazao klasu u razigravanju, ali je imao premalo dodira s loptom

Mateo Brozović (Dinamo)

Utakmica: Dinamo – Zagreb 1:1 (1. HNL, 6. kolo)

Učinak: ušao u igru u 36. minuti umjesto Ćorića

Anas Sharbini (Rijeka)

Utakmica: Lokomotiva – Rijeka 2:1 (1. HNL, 6. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta

Mario Pašalić (Elche)

Učinak: igrao do 81. minute i zaradio žuti karton u 55. minuti. Uputio pet točnih dugih lopti i dvije netočne

Ocjena: 1 od 4 (Mundo Deportivo)

Marko Pjaca (Dinamo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta, bez konkretnog napadačkog doprinosa

Ocjena: 5 (Sportske novosti)

Ivica Olić (Wolfsburg)

Utakmica: Bayern – Wolfsburg 2:1 (Bundesliga, 1. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zabio gol u 52. minuti udarcem s ruba kaznenog prostora

Ocjena: 6 (Goal.com)

Mario Mandžukić (Atlético)

Učinak: igrao do 85. minute i zabio gol u 2. minuti prizemnim udarcem s 15 metara

Ocjena: 8 (Eurosport)

Nikica Jelavić (Hull)

Utakmica: Hull – Stoke 1:1 (Premier liga, 2. kolo)

Učinak: igrao do 81. minute i zabio vodeći gol za Hull u 42. minuti nakon što mu je loptu pred noge odbio suparnički vratar Asmir Begović

Milan Badelj (HSV)

Utakmica: Koln – HSV 0:0 (Bundesliga, 1. kolo)

Ocjena: 3,8 (Hamburger Morgenpost, najbolja moguća 1, najgora 6)

Sammir (Getafe)

Utakmica: Celta – Getafe 3:1 (Primera, 1. kolo)

Učinak: odigrao svih 90 minuta i zabio gol za 2:1 u 62. minuti, utrčavanjem u 16-erac i udarcem s desetak metara nakon asistencije Lafite. Ukupno imao dva udarca na gol, oduzeo pet lopti i izgubio jednu. Uputio dvije točne duge lopte i dvije netočne

Ocjena: 7.37 (Whoscored.com)

Ivan Močinić (Rijeka)

ozlijeđen

Niko Kranjčar (Dinamo Kijev)

ozlijeđen

Ivo Iličević (HSV)

Učinak: odigrao svih 90 minuta te zabilježio dobar pokušaj glavom na početku drugog poluvremena koji je obranio Timo Horn

Ocjena: 4,2 (Hamburger Morgenpost, najbolja moguća 1, najgora 6)