Europski judo kup 2016.

Vikend obilježen uspjesima hrvatskih judaša – osvojeno devet medalja

Prvi dan Europskog judo kupa 2016. u Dubrovniku prošao je u uspjesima Tihee Topolovec, Ane Kokeze i Tene Šikić. Kadetska viceprvakinja svijeta u kategoriji do 52 kg, Tihea Topolovec, nastavila je s odličnim rezultatima. Nakon što je krajem ožujka na Europskom kupu u Sarajevu osvojila zlato, u Dubrovniku je potvrdila sjajnu formu još jednom najsjajnijom medaljom. Topolovec je u prvom kolu bila slobodna, a do finala je prošla preko Sejdinović (BiH) i Guihur (FRA). U borbi za zlato svladala je Nordmeyer (GER) i oduševila okupljenu publiku.

Dobre nastupe na domaćem tatamiju je pokazala 16-godišnja Iva Oberan (do 57 kg), koja je došla do polufinala, a tamo izgubila od iskusnije Kaiser (GER). U borbi za broncu išla je na europsku viceprvakinju do 23 godine, Tenu Šikić, koja je nakraju slavila iponnom nakon samo 14 sekundi.

U kategoriji do 63 kg Francuskinja Yvin je imala čak tri borbe protiv hrvatskih judašica. U prvom izlasku na tatami je pobijedila Luciju Babić, da bi u repasažu pobijedila i Bugu Kovač. Borba za broncu je donijela priliku Splićanki Ani Kokezi da uzvrati Francuskinji, u čemu je i uspjela, nakon što je i sama, u polufinalu izgubila od Francuskinje, Peschaud.

Drugog dana Europskog seniorskog kupa u Dubrovniku hrvatski judaši osvojili su još dvije zlatne medalje osvojivši ukupno devet odličja pri čemu tri zlata. Aktualna svjetska juniorska prvakinja Brigita Matić u kategoriji do 78 kilograma osvojila je zlato pobijedivši u finalu klupsku kolegicu iz judo kluba Pujanke te svjetsku kadetsku prvakinju Karlu Prodan. Matić je slavila nakon kraće borbe i zasluženo uzela zlato. Na putu do prvog mjesta Matić je pobijedila Francuskinju Dureau i Poljakinju Pacut, dok je Prodan stigla do finala preko Francuskinja Bastareaud te Mate Borozan.

Ivana Šutalo u kategoriji iznad 78 kilograma je opravdala očekivanja i preko Poljakinje Zaleczne ušla u finale. Bez opterećenja je bila Tina Radić, koja je u polufinalu iznenadila Francuskinju Bairo i uz veliko slavlje osigurala plasman u finale.

U muškoj konkurenciji se za medalju pobrinuo Ivan Čović (iznad 100kg), koji je preko Francuza Benalla i Srbina Krsmanovića prošao u finale. Tamo je pokušao iznenaditi Poljaka Grabowskog, ali nije išlo i osvojio je srebro. Priliku za brončanu medalju je imao Marijan Urlić, ali ga je Livolsi bacio na ippon i donio Francuskoj još jednu medalju.