Wales na Portugal u polufinalu EURA

Favorizirana Belgija poražena, Wales joj zabio tri gola

U večerašnjem susretu i borbi za polufinale EP-a sastale su se reprezentacije Walesa i Belgije. Crveni vragovi i dalje ne znaju za pobjedu nad Walesom već pune tri godine. Zadnji put je trenutno druga momčad svijeta prema FIFA rankingu porazila Wales još daleke 2012., u sklopu kvalifikacija za SP u Brazilu. Od tad su Belgijci bilježili dva remija i poraz kojem je pridodan i ovaj današnji, prilično bolan.

Wales je pak igrao svoju najvažniju utakmicu još od 1958. i svog posljednjeg nastupa na „velikoj sceni“, SP-u u Švedskoj, da su se momci izbornika Colemana poprilično proslavili, bome jesu – izbacivši favoriziranu Belgiju.

U Lilleu, gradu tik uz samu francusku granicu s Belgijom se slila cijela „vojska“ velških navijača, prema najavama, na ulicama grada ih je bilo preko 20,000. No i ta impresivna brojka otočkih navijača bila je ništa prema masi belgijskih fanova kojih je najavljeno čak 100,000. na ulicama francuskog grada.

Glavna se bitka ipak vodila na travnjaku stadiona Pierre Mauroya. Belgija je odmah na samom početku pokušala napraviti pritisak. Prva velika prilika na utakmici zbila se u 7.minuti u kojoj su Belgijci uspjeli zapucati tri udarca prema golu jedan za drugim. Carrascu, Meunieru i Hazardu su Velšani uspjeli sve poskidati, da bi odmah potom De Bruyne ponovno priprijetio.

Velšani su uzvratili udarcima Robson-Kanua u 9.minuti. i Balea minutu poslije. Belgijcima je sretna bila 13.minuta u kojoj su stigli do vodstva. U jednoj naoko neopasnoj situaciji lopta dolazi do Romina Nainggolana koji sam kao duh, bez pratnje koristi prostor i šalje projektil u velšku mrežu s preko 20 m. Velšani uzvraćaju sjajnom prilikom u 20.minuti u kojoj Taylor puca na sjajno malonogometno dodavanje Ramseya unutar protivničkih 16 m, ali Courtois skida „mrtvu šansu“.

Belgija nije uspjela dugo odolijevati velškom pritisku pa je tako do izjednačenja rezultata došlo u 30.minuti u kojoj Williams lukavo pronalazi rupu u prostoru te glavom pogađa loptu i posprema je u mrežu nakon ubačaja iz kornera. Do kraja poluvremena Wales je imao još par šansi te zasluženo preuzeo kontrolu nad igrom i kontrirao belgijskim pokušajima.

Početak drugog poluvremena je ponudio „Deja vu“ već viđenog na startu utakmice. Belgijci su kanili ponovno preuzeti vodstvo. Pri svome naumu su naišli na problem zvan Robson-Kanu. Razigrani Velšanin je zabio iz prekrasne akcije za potpuni preokret rezultata u 55.minuti. Nakon dodavanja Ramseya, Robson-Kanu vara svog čuvara promjenom smjera svog kretanja za „180 stupnjeva“, oslobađa se i zabija nemoćnom Courtoisu.

Belgijci su sve pokušavali da dođu do ponovnog izjednačenja, redali prilike, imali napade ali bez efekta. Da belgijski pad bude još veći pobrinuli su se Velšani u 86.minuti kada Vokes skače na ubačaj s desna i glavom matira belgijskog golmana i zabija zadnji čavao u lijes belgijskih silnih nadanja.

Wales – Belgija 3:1

Strijelci: 0:1 Nainggolan (13′), 1:1 Williams (39′), 2:1 Robson-Kanu (55′), 3:1 Vokes (86′)

Wales (3-5-2): Hennessey, Davies, Williams, Chester, Gunter, Ramsey (90′ Collins), Ledley (78′ King), Allen, Taylor, Bale, Robson-Kanu (80′ Vokes) . Izbornik: C. Coleman

Belgija (4-2-3-1): Courtois, J. Lukaku (75′ Mertens), Denayer, Alderweireld, Meunier, Hazard, Witsel, Nainggolan, Carrasco (46′ Fellaini), De Bruyne, R. Lukaku (83′ Batshuayi). Izbornik: M. Wilmots

Lille, Stade Pierre Mauroy. Gledatelja: 49,000. Sudac: D. Skomina (Slovenija). Žuti kartoni: Davies (5′), Chester (16′), Gunter (24′), Fellaini (59′), Ramsey (75′), Alderweireld (85′).