A-1 liga: Zagrebački klubovi poveli 1-0 u polufinalnim serijama

Oba zagrebačka kluba slavila su u prvim dvobojima polufinala doigravanja A-1 lige. Cibona je svladala Šibenik 67:70, a Cedevita Split 78:97.

KK Cedevita

Danas su odigrani prvi susreti polufinala doigravanja A-1 muške košarkaške lige. U oba dalmatinsko-zagrebačka dvoboja slavili su zagrebački klubovi. Cibona je slavila kod Šibenika na Baldekinu 67:70 dok je Cedevita na Gripama bila bolja od Splita rezultatom 78:97.

U ranijem susretu prvak regularnog dijela Šibenik ugostio je četvrtoplasiranu Cibonu. Obje momčadi zaigrale su u najjačim sastavima, ali Vukovi ipak oslabljeni neigranjem Sulejmanovića koji je prije nekoliko dana napustio klub. Cijeli susret bio je prilično izjednačen kao što se i očekivalo, a na kraju je presudila smirenost igrača Cibone u posljednjoj minuti.

U prvoj četvrtini gledali smo vrlo izjednačenu košarku uz ipak nešto bolju igru gostiju. Prvi puta su se osjetnije odmaknuli na 7:12 nakon pet i pol minuta igre, a maksimalno su bili na plus šest. Ipak, završila je četvrtina sa plus tri, 15:18. U drugom dijelu razigrali su se do kraja i jedni drugi, a u igri sa slabijim obranama bolje su se snašli domaći. Ubacili su u ovoj četvrtini čak pet trica te otišli na poluvrijeme s prednošću, bilo je 42:39 za njih.

U nastavku opet se igralo na manji broj poena, a tu su ponovno bolji igrači Cibone.  Ograničili su Šibenčane na samo deset poena u trećoj četvrtini te na posljednji predah odlaze s plus tri, 52:55. Kada je na ulazu u posljednju dionicu Bošnjak vezao dvije trice za plus devet Cibone izgledalo je kao da je gotovo, ali Šibenčani se ponovno vraćaju i serijom 13:3 ponovno dolaze u vodstvo. Ispostavilo se ipak da su im to posljednji poeni do pogotka sa sirenom Siriščevića, a to su Cibosi iskoristili preko iskusnih ŽorićaŠakića da osiguraju pobjedu.

Kod Cibone su ponovno bili najbolji najiskusniji, Luka Žorić imao je 22 poena i šest skokova, a Željko Šakić 18 poena, osam skokova i pet asistencija. Bošnjak je ubacio četiri važne trice za 12 poena, a na toliko se zaustavio i Marin Rozić. Kod Šibenika Ivan Siriščević je ubacio 14 poena, a po 11 su imali Miralem Halilović (devet skokova) i Izzet Turkyilmaz.

U večernjem susretu Cedevita je gostovala kod drugoplasiranih iz regularne sezone, Splita, ali pokazali su svoju kvalitetu i uvjerljivo slavili. I dalje je Cedevita bez svojih Amerikanaca te Marka Arapovića, ali i takvi bili su prejaki za Žute koji su zaigrali u punom sastavu.

Jedina četvrtina koja je ponudila kakvu takvu neizvjesnost bila je prva dok se gosti nisu potpuno razigrali. Završila je 18:21, ali bili su Splićani blizu cijelo vrijeme i prijetili gostima. Gosti su riješili utakmicu u drugih pet minuta druge četvrtine kada nakon 24:26 rade seriju 18-5 i odlaze na predah s velikom prednošću 29:44. U prvim minutama treće četvrtine nastavio se isti tijek događaja, a vodila je Cedevita u dva navrata čak i 26 poena razlike. Do kraja četvrtine smanjili su Splićani zaostatak pa je ponovno tek minus 15, rezultat je 57:72. U posljednjoj dionici ponovno lagano dominiraju gosti, ponovno odlaze i na više od dvadeset poena prednosti, ali smiruju u završnici. Na kraju su ubacili gotovo sto poena u dominantnoj predstavi za lagano preuzimanje vodstva u seriji.

Najefikasniji bio je Filip Krušlin koji je ubacio 21 poen (trica 5/8) dok su po 16 poena ubacili Marko Tomas (sedam asistencija) i Džanan Musa s klupe. Toni KatićMiro Bilan ostavrili su double double učinke, razigravač 13 poena i deset asistencija dok je kapetan Cedevite imao 14 poena i 11 skokova. Kod Žutih igrala su zapravo samo trojica, Goran filipović imao je 17 poena, Mate Kalajžić ubacio je 16 poena, a Josip Jukić 14.

Cibona i Šibenik uzvrat igraju u srijedu, 10. svibnja, a Cedevita i Split dan kasnije 11. svibnja.