Zagrebova mladost pred ispunjenom Arenom zaustavila moćni danski stroj

Zagrebaši su danski Kolding ostavili na samo 17 postignutih golova i na uzvrat u Dansku putovat će s pet pogodaka 'fore'.

Filip Ivić/Foto: Mario Ćužić - Zna.hr

“Ne, ne, Zagreb nas nije iznenadio. Znali samo da je stvarno kvalitetan sastav, a još smo i dobro prošli”, riječi su Olafura Stefanssona, kojima je na najbolji način dočarao igru zagrebačke mladosti u prvoj utakmici osmine finala rukometne Lige prvaka.

Nikad ispunjenija Arena, nešto manje od 14 tisuća promatrača, u sjajnoj je atmosferi svjedočila jednoj od najboljih predstava Zagreba u posljednjih nekoliko godina, Kolding je zaustavljen u gotovo svim segmentima igre, a da je u završnici bilo malo više iskustva i pameti, i uzvrat bi bio tek ‘odrađivanje posla’.

Ovako će u Kopenhagenu biti vrlo vruće, premda nije pogrešno, niti navijački kazati kako je – prema prikazanome – momčad Veselina Vujovića i na gostujućem terenu favorit za prolazak u toliko sanjano četvrtfinale elitnog klupskoga natjecanja. Pao je ponovno i rekord Lige prvaka, gledatelji su svoje ljubimce došli podržati u velikom broju, atmosfera je bila sjajna, sportska i korektna, a Zagrebovi su rukometaši podršku vratili kako to i dolikuje.

Danci su momčad koja redovito zabija 30+ golova po utakmici, a Ivić i njegovi suigrači ostavili su ih na samo 17. No, svjesni su Zagrebaši – a jedino će tako i uspjeti dosanjati četvrtfinalni san – da ih čeka još teških i napornih 60 minuta. “Neće ovo biti dosta, moramo najozbiljnije shvatiti uzvrat”, kaže Ivić, a Antonijo Kovačević prisnažuje: “Ako ćemo se ovako boriti u Danskoj, neće biti problema.”

Praktički idealno prvo poluvrijeme ‘vukla’ je prvenstveno obrana na čelu s fenomenalnim Filipom Ivićem koji polako izrasta u golmana svjetske klase, pouzdanog čuvara mreže koji svoje suigrače čini boljima i nerijetko im daje toliko potrebne injekcije samopouzdanja (14 obrana). Napad se zahvalio serijom od 5:0 na samom početku, a do kraja poluvremena Zagrebaši su sigurno projurili do sedam pogodaka prednosti.

“Loše smo otvorili susret, nismo imali strpljenja, prebrzo smo završavali napade”, realan je strateg Koldinga Aron Kristjansson. “Premda smo u drugom dijelu poboljšali obranu, napad je ostao jednako loš kao i ranije, što nije bilo dobro. Moramo biti zadovoljni i s pet pogodaka zaostatka i ne preostaje nam ništa drugo doli najbolje što možemo pripremiti se za uzvrat.”

Nakon petnaestominutnog su se predaha Vujovićevi puleni činili ponešto ‘ispuhano’; zapeo je negdje kotačić u uzavreloj zagrebačkoj mašini, a rezultat toga punih je dvanaest minuta u kojima nije pronađen put do mreže Kaspera Hvidta. Danci su djelomično iskoristili ponuđeno, vratili se na -5, no puno su previše griješili, bacali lopte u aut i mučili se s probijanjem i dalje vrlo dobre, čvrste i konsolidirane obrane.

“Naš se općeniti adut – mladost – pokazao u drugom dijelu susreta negativnom stranom, imali smo nekoliko ishitrenih napada i tehničkih pogrešaka zbog kojih nismo dogurali do sedam-osam razlike. Doveli smo se u situaciju da, što se prolaska tiče, sve ostane otvoreno i nejasno. Za ove će momke i klub biti velika stvar ako uspijemo izboriti plasman među osam najboljih“, detektira Veselin Vujović.

Jedan od uzroka padu igre bile su i nužne zamjene, odmaranje glavnih vedeta, no čim su se akteri s početka susreta odmorili i sabili dojmove, otpočela je ponovno serija ‘plinara‘. Moglo je na koncu završiti i bolje, mogla je razlika biti osjetnija, no protiv mladosti (i naivnosti) u posljednjim minutama ipak se nije moglo te je prije uzvrata u Danskoj još uvijek sve otvoreno i ‘u supermarketu’…

PPD Zagreb – KIF Kolding Kobenhavn 22:17 (15:8)
PPD Zagreb: Ivić (14 obrana), Stevanović; Brozović 3, Stepančić 6, Čelica 2, Šprem 1, Šebetić 2, Raković, Horvat 4, Šušnja, J. Valčić 1, T. Valčić, Mandalinić, Obranović 1, Vuglač, Kovačević 2
KIF Kolding: Hvidt (6 obrana), Cleverly (3 obrane); Karlsson 1, Boesen, Laen, K. Andersson 1, Jorgensen, L. Andersson 2, Spellerberg 1, Pedersen, Dolk 2, Landin 6, Irming Andersen, Viudes, Jensen 3, Stefansson 1
Sedmerci: PPD Zagreb: 3/4; KIF Kolding Kobenhavn: 2/2
Isključenja: PPD Zagreb: 8 min.; KIF Kolding Kobenhavn: 4 min.