ZOI Hokej: SAD nakon kaznenih udaraca do prvog zlata nakon 1998. godine!

Kanada je pala u finalu.

Fenomenalno finale ženskog hokejaškog turnira gledali smo na 23. Zimskim Olimpijskim igrama u južnokorejskom Pyeongchangu. Bila je to repriza finala od prije četiri godine u kojemu je Kanada pobijedila SAD nakon produžetka 3:2.

Ovaj put ponovno smo gledali sličnu situaciju. Na Gangneung Hockey Centre regularni dio utakmice završio je 2:2, no u produžetcima pogodaka nije bilo pa se krenulo u izvođenje kaznenih udaraca, u kojima je SAD s 3:2 došao do zlata.

26 sekundi prije kraja prve trećine Amerikanke su povele pogotkom Hilary Knight s igračicom više. Međutim, u drugoj trećini braniteljice naslova se vraćaju. Prvo je u 22. minuti Haley Irwin izjednačila, da bi pet minuta kasnije Marie-Philip Poulin u potpunosti preokrenula rezultat. Ipak, šest minuta prije kraja Monique LamoureuxMorando izjednačuje i odvodi susret u produžetak.

Nakon 20 minuta produžetaka golova nije bilo pa se krenulo u izvođenje kaznenih udaraca. Odmah u prvoj seriji Rooney je obranila udarac Spooner, a zatim su precizne bile Marvin i Agosta. Tada Szabados za Kanadu brani udarac Brandt, no Rooney u idućoj seriji brani pokušaj Poulin te donosi meč pak Amerikankama. Ipak, Pfalzer ga ne koristi, jer joj je Szabados obranila udarac i nakon tri serije na semaforu je stajalo 1:1. Do preokreta dolazi kada Melodie Daoust zabija za 2:1, no Amanda Kessel ponovno izjednačuje. U idućoj, petoj seriji, Rooney je obranila i kazneni udarac Jenner, no Szabados brani pokušaj Knight i nakon pet serija rezultat je bio 2:2. Odlučujućom se ispostavila šesta serija u kojoj je Lamoureux-Davidson zabila, a Rooney obranila udarac Agosti i donijela Amerikankama tek drugo zlato i prvo od 1998. godine.