[VIDEO] SP Kvalifikacije: Bugarska porazila Švedsku, a Luksemburg pobijedio Bjelorusiju u skupini A

Diljem svijeta igraju se kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Rusiji, a izuzetak nije ni Europa. U skupini A večeras su odigrane tri utakmice sedmog kola, u kojima smo vidjeli dva iznenađujuća rezultata.

Na Natsionalen Stadion Vasil Levski vodeća momčad skupine Švedska gostovala je kod Bugarske i iznenađujuće izgubila 3:2. Popov je u 12. minuti pronašao Milanova, koji je s lijeve strane centrirao, a Stanislav Manolev glavom je doveo Bugare u vodstvo. Svega tri minute kasnije Paolo Tagliavento ispravno je pokazao na bijelu točku, nakon što je Kostadinov srušio Granqvista u kaznenom prostoru. Međutim, Iliev je obranio pokušaj Emila Forsberga i ostalo je 1:0. Ipak, u 29. minuti Augustinsson je izveo korner, a Mikael Lustig svojim drugim golom u kvalifikacijama glavom izjednačio na 1:1. Svega četiri minute kasnije slobodni udarac izveo je Popov, a Kostadinov je glavom vratio prednost Bugarima. Minutu prije kraja prvog dijela Lustig je nakon gola upisao i asistenciju, a Marcus Berg svojim trećim golom u kvalifikacijama izjednačio na 2:2.

U nastavku smo gledali još ofanzivniju Švedsku, a najraspoloženiji je bio Emil Forsberg, no Iliev je branio pokušaje švedske desetke. Međutim, 11 minuta prije kraja Johansson je izgubio loptu na sredini terena, domaćini su krenuli u kontru, a Chochev ju je realizirao i po treći put donio Bugarskoj prednost i konačnu pobjedu. Tako je Bugarska porazila Blagult nakon 13 uzastopnih poraza i upisala svoju četvrtu pobjedu u četiri domaće utakmice u ovim kvalifikacijama.

U još jednom derbiju ove skupine Francuska je na Stade de France  pobijedila Nizozemsku 4:0. U 14. minuti Antoine Griezmann napravio je dvostruko proigravanje s Olivierom Giroudom i kroz noge Cillessena doveo Les Blues u vodstvo. U 62. minuti Talijan Rocchi dao je crveni karton Kevinu Strootmanu i čini se kako je pogriješio u toj odluci. Francuzi su dakako iskoristili igrača više i u 73. minuti Lemar je povisio na 2:0. Isti igrač dvije minute prije kraja iskoristio je prizemni centaršut Griezmanna nakon centaršuta i zabio za 3:0, da bi Mbappe u prvoj minuti sudačke nadoknade nakon dvostrukog proigravanja sa Sidibeom postavio konačnih 4:0.

Veliku senzaciju priredio je omaleni Luksemburg, koji je s minimalnih 1:0 pobijedio Bjelorusiju i time upisao svoju prvu pobjedu u ovim kvalifikacijama. Jedini gol postigao je Da Mota, koji je pola sata prije kraja donio pobjedu svojoj momčadi.

Europske kvalifikacije za SP 2018., sedmo kolo, skupina A:

Bugarska 3:2 Švedska (Manolev 12., Kostadinov 33., Chochev 79. / 29. Augustinsson, 44. Berg)

Francuska 4:0 Nizozemska (Griezmann 14., Lemar 73., 88., Mbappe 90+1.)

Luksemburg 1:0 Bjelorusija (Da Mota 60.)