Barcelona ponizila Real na Bernabeu

Real Madrid vs Barcelona: 0:4 (Suarez 11', 74', Neymar 39', Iniesta 53').

Prepuni Santiago Bernabeu je u 12. kolu Primere dočekao prvi El Clasico sezone u veličanstvenom ruhu. Koreografija pred početak utakmice i odavanje počasti žrtvama napada u Parizu još su jednom pokazali toplu ljudsku stranu i solidarnost svih navijača diljem svijeta. Vrijedi kazati i kako je područje oko stadiona već nekoliko dana bilo pod velikim nadzorom policije koja je osiguravala dvoboj uzgred nemilih događaja od prije tjedan dana.

Ipak, nogomet je jedino o čemu se priča nakon dvoboja, a posebno je upečatljiva više nego uvjerljiva Barcelona koja je sa Ivanom Rakitićem u prvom sastavu promarširala Madridom. Pogotke su postizali Iniesta, Neymar i dva puta nezaustavljivi Luis Suarez. U sastavu kraljevskog kluba koji je po drugi puta ove sezone bio kompletan je istrčao Luka Modrić, dok je Mateo Kovačić susret odgledao s klupe.

Nagovještaj Realove katastrofe je na početku susreta dao Neymar koji je sa ruba kaznenog prostora tukao iznad Navasova gola. Real odgovara opasnim i oštrim ubačajem Ronalda koji je vješto odbio golman gostiju, Claudio Bravo. U 11. minuti prvi je puta došlo do pogreške Realove obrane. Sergio Ramos preduboko je izašao na Sergija Roberta koji lijepo asistira za Suareza koji nije imao previše poteškoća u svladavanju Keylora Navasa za vodstvo Blaugrane na Bernabeu.

U nastavku susreta šokirani Real je većinom statirao u napadima Barcelone, a pokušavali su Rakitić i Sergi Roberto čiji su udarci odlazili poviše gola. U 23. minuti je zbog nesmotrenog prekršaja na Neymaru požutio James Rodriguez, a iz tog je slobodnog udarca Brazilac neugodno prijetio, no kostarikanski vratar kraljevskog kluba nije se dao smesti.

James je ponovno u centru pažnje nekoliko trenutaka kasnije kada sa 20 metara puca nisko, no Čileanac Bravo kroti njegov udarac. Real je pokušao i pri kraju prvoga dijela kada Modrić s desne strane ubacuje na drugu vratnicu gdje Benzema promašuje loptu u izglednoj prilici za poravnanje rezultata. U 39. minuti Barcelona udvostručuje vodstvo nakon još jedne odlične akcije u kojoj Neymar pogađa na asistenciju Inieste, a u začetku akcije loptu je na svojoj polovici izgubio Luka Modrić.

Do kraja prvoga dijela igrači Luisa Enriquea još su jednom mogli povećati svoje vodstvo, no udarac Suareza s crte čisti Marcelo. Vrlo loš prvi dio Reala bio je samo nagovještaj još veće katastrofe koja je uslijedila u drugom poluvremenu.

Ipak, kraljevski klub nije loše startao u drugome dijelu. Prvo je Marcelo u 47. minuti iz blizine pogodio vanjski dio Bravove mreže, dok je nekoliko minuta kasnije iz daljine pucao James, no opet se ispriječio danas nesavladivi čileanski vratar.

Sve dobro što je Real napravio na početku nastavka je poništeno novom prekrasnom akcijom Barcelone iz 53. minute kada je Neymar petom ostavio za Iniestu koji s ruba kaznenog prostora pogađa rašlje za veliko vodstvo Katalonaca na Bernabeu. Raspad sistema kod Kraljeva je rezultirao novim prilikama Suareza koje urugvajski napadač nije pretvorio u pogodak.

U 68. minuti susreta Cristiano Ronaldo je zapucao odličnu priliku nakon asistencije Garetha Balea, a samo par minuta poslije Suareza s gol crte od drugog pogotka zaustavlja Ramos. Ipak, u 74. minuti nakon asistencije Jordija Albe, Urugvajac je pogodio za 0:4 iz matne pozicije što je signaliziralo gledateljima raniji odlazak sa Bernabeua.

Prijetili su do kraja Ronaldo i Benzema golu Claudija Brava koji je njihove udarce maestralno obranio ne dopustivši Realu niti slast počasnog pogotka. Zbog kratkih živaca požutio je Carvajal, a crveni karton je sudac Borbalan potpuno opravdano pokazao Iscu koji je nesmotreno udario Neymara.

Sve u svemu, na Bernabeu u subotu navečer nisu frcale iskre kao u prijašnjim utakmicama, a Barcelona odlazi kao više nego zasluženi pobjednik na šest bodova više od ljutog rivala. U sljedećim danima biti će poznato hoće li Rafael Benitez postati bivši pošto je nakon El Clasica jasno kako mu je svlačionica okrenula leđa.