Chelsea konačno proigrao, Dynamo zakomplicirao situaciju u skupini

Chelsea je bio uvjerljiv protiv Maccabija, dok je Porto poražen od Dynama...

Jose Mourinho napokon je uspio propisno motivirati svoje pulene prije ogleda petoga kola Lige prvaka protiv Maccabija. Na vrućem gostovanju u Tel Avivu bluesi su možda i prvi put ove sezone izgledali kompaktno i sigurno, a rezultiralo je to uvjerljivom pobjedom i prostorom za disanje koji si je ovime ponešto kupio portugalski stručnjak na Chelseajevoj klupi.

Sjajnu priliku imao je već u 20. minuti Gary Cahill; Willian je izveo korner, lopta je odsjela točno na glavu Cahilla, no njegov je udarac Predrag Rajković nekako uspio odbiti u stativu. Fortuna je u tom trenutku Izraelcima ipak okrenula leđa, Cahill je pokupio odbijenu loptu i rezultat je glasio 0:1.

Chelsea je silovito započeo drugo poluvrijeme, pomogao im je i izravni crveni karton Tal Ben Haima u 41. minuti, ali prvu su pravu prigodu stvorili domaćini.

Elazar Dasa pobjegao je obrani bluesa i našao se sam pred Asmirom Begovićem, no vratar BiH zaustavio je njegov pokušaj iz velike blizine, zbog čega je zaslužio siloviti pljesak tribina. Desetak minuta kasnije na drugoj mu je strani uzvratio Rajković sjajnom obranom Oscaru, a u istoj je minuti ‘borba golmana’ nastavljena na Chelseajevoj strani, ovoga puta pucao je Eran Zahavi.

Tek u posljednjih dvadesetak minuta počelo se nešto i konkretno događati. Bravu tvrdih Izraelaca probio je u 73. minuti Willian iz prekrasnog slobodnog udarca, a nešto kasnije glavom je precizan bio Oscar. Isti igrač na pravom se mjestu našao i u prvoj minuti sudačke nadoknade vremena, lijepo ubacio u šesnaesterac iz kornera, a najviši u skoku bio je Kurt Zouma.

Mourinhu i društvu na ruku je išao i neočekivni poraz Porta od kijevskog Dynama kod kuće, kojim su dobili fantastičnu prigodu da 9. prosinca na Stamford Bridgeu u izravnom okršaju pokušaju izboriti prvo mjesto skupine G.

Gosti iz Kijeva krenuli su silovito, dominirali većim dijelom prvog poluvremena, a u osjetnijim prigodama za pogodak našli su se Derlis Gonzalez, Junior Moraes i Denys Garmash. Srećom po Portugalce, na vratima su imali raspoloženog Ikera Casillasa, koji je mrežu uspijevao održati netaknutom sve do 35. minute.

Carlos Velasco pokazao je tada na bijelu točku poslije prekršaja Gianellija Imbula Wange, a kazneni udarac sigurno je realizirao Andriy Yarmolenko.

Netom prije odmora mogao je Yarmolenko postići i svoj drugi pogodak, prošao je dva braniča i stvorio si prostor za udarac, no još je jednom paradom rezultat sačuvao Iker Cassilas. Drugih 45 minuta bile su pak mnogo rjeđe uzbuđenjima. Domaći su preuzeli konce igre i pokušavali doći do izjednačenja, a prvu pravu priliku zabilježili smo u 60. minuti kad je Tello oklijevao s udarcem u dobroj poziciji, prije no što je na vrijeme intervenitrao Oleksandr Šokovski.

Koštalo ih je to novoga zgoditka, četiri minute potom konačnih je 2:0 poslije solo prodora postavio Derlis Gonzalez. Porto je u trećoj minuti imao prigodu postići makar počasni zgoditak, no udarac Andrea netko od gostujućih braniča krajnjim je naporima skrenuo u – prečku.

Šansu za prezimljavanje u Europi tako je potpuno izgubio Maccabi, bez bodova u pet utakmica, dok će Dynamo u posljednjem kolu u Kijevu morati pobijediti Izraelce te čekati ishod okršaja Chelseaja i Porta. Teoretski, njihovim bi eventualnim remijem odnijeli čak i prvo mjesto u grupi…