Čile nakon drame prvak Južne Amerike

Čile je pred svojim navijačima osvojio Copa Americu...

Pred oko 40 tisuća većinom domaćih navijača Čile je prvi puta u povijesti osvojio Copa Americu svladavši Argentinu boljim izvođenjem jedanaesteraca 4:1 nakon 0:0 u 120 minuta igre. Finale je imalo visoki ritam i bilo je taktički zanimljivo, no nije bilo baš previše posla za vratare. Čile je prvi puta zaprijetio u devetoj minuti, no Vargas je s 25 metara bio neprecizan. Dvije minute potom je Vidal dobro pucao s desetak metara, a Romero je bio siguran. Od samog početka utakmice Čile je kontrolirao loptu. Argentina je igrala iznenađujuće defenzivno, dok je Messi bio neprimjetan. No, aktualni viceprvak svijeta je u 21. minuti imao sjajnu priliku. Messi je odlično ubacio iz slobodnog udarca, Aguero je pucao glavom iz blizine, no Bravo je reagirao savršeno i rezultat je ostao 0:0.

Dvije minute kasnije Vargas je pobjegao Otamendiju i krenuo prema Romeru, ali mu je Mascherano u posljednji trenutak malo zasmetao i pucao je preko gola. Di Maria je u 29. minuti ozlijedio mišić i ušao je Lavezzi. Nakon toga je malo pao ritam igre na obje strane, ali atmosfera je i dalje bila vrhunska. Vratari nisu imali posla sve do posljednje minute prvog dijela, kad je Pastore lijepo ubacio za Lavezzija, čiji loš udarac je Bravo lako obranio. U prvoj akciji u nastavku Vidal je pucao glavom iz blizine, no Romero je bio na pravom mjestu. Potom smo gledali opreznu i ne baš zanimljivu igru na obje strane.

U 65. minuti je Messi pokušao iz slobodnog udarca iz daljine, ali Vidal je u živom zidu blokirao. Isla je u 73. minuti povratnom loptom pronašao Vargasa, a braniči Argentine su blokirali njegov pokušaj i Romero je mirno stigao do lopte. Sjajnu priliku imao je Sanchez u 83. minuti, kad je odlično pucao iz blizine, ali lopta je otišla nekoliko centimetara pored gola. Argentina je mogla slaviti u posljednjim trenucima sudačke nadoknade. Messi je u kontri proigrao Lavezzija, koji je imao sjajnu situaciju za udarac s desetak metara, ali je tražio Higuaina, a on je u teškoj situaciji bio neprecizan.

Prema pravilima Copa Americe produžeci se igraju samo u finalu. Rojo je u 94. minuti bio neprecizan s vrha kaznenog prostora. Minutu potom je umjesto Vargasa ušao Dinamov napadač Angelo Henriquez. Inače, Vargas i Guerrero su najbolji strijelci natjecanja s četiri pogodaka. Tako je Guerrero obranio titulu od prije četiri godine. Igrala se 98. minuta kad je Diaz bio neprecizan s dvadesetak metara. Sanchez je u posljednjim trenucima prvog produžetka imao dobru priliku, ali pucao je preko gola. Obje momčadi su u produžecima bile možda i previše oprezne. Iz drugog produžetka vrijedi izdvojiti tek pokušaj Fernandeza iz slobodnog udarca s gotovo 40 metara, no Romero je bio koncentriran.

Niti nakon 120 minuta igre nije bilo pogodaka i o novom prvaku Južne Amerike odlučivali su udarci s bijele točke. U prvoj seriji su pogodili Fernandez i Messi. Vidal je snažnim udarcem pogodio za vodstvo Čilea 2:1, a onda je Higuain poslao loptu nekoliko metara preko gola. Potom je Aranguiz povisio na 3:1, da bi Bravo lako obranio jako loš udarac Banege. Četvrti udarac za Čile izveo je Sanchez i prekrasno je potkopao loptu za povijesno slavlje svoje nacije.